نوامبر, 2020 بدون نظر اخبار

اواسط آبان ماه سال 99 ، مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا اعلام کرد که تا ۱۸ ماه آینده، تندر ۹۰ بومی به بازار می آید و این خودروساز توانسته تا با تغییر اجزای مختلف این سدان فرانسوی، بدون حضور رنو، تندر ۹۰ را به داخلی سازی ۸۵ درصدی برساند.

به گزارش عصر ایران به نقل از اسب بخار آن طور که گفته می شود مدیرعامل فعلی سایپا برنامه دارد تا هرچه زودتر نسخه داخلی و جدید تندر ۹۰ را به بازار معرفی کند. این خودرو که در حال حاضر تولید نمونه اولیه آن توسط مرکز تحقیقات سایپا انجام شده است، به احتمال زیاد تا پایان سال جاری رونمایی خواهد شد.

چند ماه قبل مدیرعامل شرکت خودروسازی پارس خودرو خبری مبنی بر تولید تندر ۹۰ ایرانی با نام پروژه «P90» در گروه سایپا را اعلام کرده بود. حال با توجه به گفته های مدیر گروه سایپا، می توان متوجه شد که قرار است تا تندر ۹۰ جدید این گروه خودروسازی با تغییرات ساختاری در پلتفرم تندر ۹۰ قبلی به بازار بیاید. با توجه به اینکه پلتفرم و سازه B90 و L90 رنو مطابق با استانداردهای ۶۵ گانه هستند و نمی توانند تا استانداردهای ۸۵ گانه جدید را پشت سر بگذارند، گروه خودروسازی سایپا تغییراتی را برای سدان در نظر گرفته است.

سایپا P90 سدانی در کلاس C بوده و بر مبنای پلتفرم B0 گروه «رنو-نیسان» توسعه پیدا کرده است. آن طور که گفته می شود، این خودرو نمونه ارتقا یافته و به روز شده «رنو تندر ۹۰» و «رنو پارس تندر» است و در بخش طراحی جلو، عقب و کابین به روزتر شده است. همچنین با توجه به اطلاعات موجود، نصب پیشرانه EF7 و TU5 بر روی تندر ۹۰ منتفی شده و سایپا پیشرانه های دیگری را برای P90 یا همان تندر ۹۰ داخلی در نظر گرفته است.

البته که هنوز مشخصات دقیقی از پیشرانه پی ۹۰ وجود ندارد و تنها گفته می شود که این سدان قرار است تا با قدرتی فراتر از ۱۱۰ اسب بخار و ۱۵۰ نیوتن متر به بازار بیاید و جعبه دنده ۵ سرعته دستی بر روی آن نصب خواهد شد. از سویی با توجه به عدم سازگاری پیشرانه ۱٫۶ لیتری K4M رنو تندر ۹۰ با استاندارد آلایندگی یورو ۵، قطعا این پیشرانه بر روی پروژه پی ۹۰ نصب نمی شود.

منابع آگاه در بحث امکانات پروژه P90 می گویند که این خودرو با امکانات زیر به خط تولید خواهد آمد:

دو کیسه هوا،ترمز ABS، EBD و BA، سامانه کنترل پایداری و پیشگیری از هرزگردی (در برخی تیپ ها)،مدیریت خودرو BCM،نمایشگر تعویض دنده GSI،سنسور باد لاستیک،چراغ روشنایی روز،سنسور نور،کامپیوتر سفر،شیشه ها و آینه های برقی،صندلی های ایزوفیکس،تریم داخلی چرم و پارچه،نمایشگر لمسی،دوربین و سنسور پارک عقب،رینگ آلومینیومی،کروز کنترل،کنترل سیستم صوتی از روی فرمان،بلوتوث، رهیاب ماهواره ای وتهویه اتوماتیک (در برخی تیپ ها)

در حال حاضر این امکان برای رسانه ها وجود ندارد تا تصاویر رسمی پی ۹۰ را منتشر کنند. اما با توجه به مشاهدات و اطلاعات موجود، کابین این خودرو به مراتب به روزتر از تندر ۹۰ است و امکانات بیشتری در آن دیده می شود. همچنین ترکیب رنگ کابین این خودرو باعث می شود تا در آینده نزدیک، P90 رقابت آسان تری را با رقبا داشته باشد. الگوهای ارائه شده برای ظاهر جلو و عقب این خودرو هم به شکلی است که پی ۹۰ سایپا را جذابتر از نسخه های رنو به نمایش می گذارد. البته که در بخش نمای جانبی P90، همچنان با خطوط صاف و شکسته رنو تندر ۹۰ طرف هستیم.

 

برای مشاهده ی لیست قطعات یدکی خودروی تندر 90 اینجا کلیک کنید .

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هشت + 3 =