اکتبر, 2020 بدون نظر آموزش

دلایل فرار کمپرس از سیلندر و عیب یابی موتور

یکی از بیشترین مشکلاتی که عامل خرابی در موتور است، از ناحیه کمپرس است.همان قدر که مرحله تراکم و نسبت تراکم در طراحی و صحت کارکرد موتور اهمیت دارد، در خرابی و عیب یابی موتور نیز می تواند اهمیت پبدا کند.هر چه نسبت تراکم بیشتر باشد فشار مخلوط سوخت و هوا در انتهای مرحله تراکم بیشتر است.

برای حفظ این فشار تا زمان احتراق باید محفظه سیلندر کاملا آّب بندی باشد.اگر هر کدام از سیلندرها نتواند کمپرس مناسب را ایجاد کند، باعث کاهش توان و کشش خودرو می شود.در این حالت راننده مجبور است بیشتر گاز بدهد تا بتواند همان توان قبلی را از خودرو بگیرد و مصرف سوخت افزایش چشمگیری پیدا می کند.سیلندر و محفظه احتراق به علت های متفاوتی به مرور زمان می تواند از آب بندی خارج شود.خروج از آب بندی باعث می شود توانایی نگه داشتن کمپرس را نداشته باشد.

برخی از دلایل فرار کمپرس را در زیر بررسی می کنیم

اگر فشار کمپرس از محلی به بیرون راه یابد، گفته می‌ شود که در آن ناحیه موتور نشتی کمپرس دارد.افت فشار کمپرس موجب می‌ شود تا احتراق به خوبی صورت نگیرد و از توان تولیدی موتور کاسته شود و هم به خاطر نشتی کمپرس به محلی نامناسب، در آن ناحیه جدید مشکلاتی به وجود آید.ابعاد سرسیلندر و شکل مجاری آب و روغن کاملاً تابع شکل سیلندر است و در روی سیلندر قرار می گیرد.

بین آنها واشر مخصوص نسوز به نام واشر سرسیلندر قرار دارد.واشر سرسیلندر از خارج شدن کمپرس و قاطی شدن آب و روغن جلوگیری می کند.سوپاپ ها و متعلقات آن و مجاری آب و روغن در سرسیلندر قرار دارند و تمامی این موارد نسبت به یکدیگر آب بندی هستند.حال از بین رفتن واشر سرسیلندر می تواند کانال های آب یا روغن را به محفظه سیلندر وصل کند و دیگر آب بندی بین آن ها برقرار نباشد.

نشت کمپرس سیلندر به کانال آب

همان‌ طور که گفتیم، با سوختن واشر سر‌سیلندر یا نیم ‌سوز شدن آن، ممکن است مجاری آب در محل قرار گفتن آنها‌ روی هم، یعنی بین سیلندر و سر‌سیلندر دچار نشتی شوند.این نشتی می‌ تواند باعث ورود آب به داخل سیلندر شود که با سوختن آب، دود غلیظ سفیدی از اگزوز خارج خواهد شد.همچنین نشتی می تواند کمپرس را وارد سیستم خنک‌ کاری خودرو کند.

کمپرس موتور وارد لوله ‌های آب سیستم خنک‌ کاری و همچنین رادیاتور می‌ شود.لوله ‌های اتصال رادیاتور به بلوک موتور و سر‌سیلندر، دچار تورم و باد کردگی خواهند شد.در نتیجه دمای آب به شکل سریعی بالا می ‌رود و فن‌ ها مدام کار می کنند.

نشت کمپرس سیلندر به سیلندر کنار

این اتفاق نیز در اثر سوختن واشر سرسیلندر رخ می ‌دهد.واشر سرسیلندر علاوه بر آب بندی مجاری آب و روغن، سیلندرها را نسبت به یکدیگر آب ‌بندی می کند.کمپرس موتور به میزان کمی در مرحله تراکم، و چند برابر آن در زمان انفجار، از واشر سر‌سیلندر رد می شوند.

معمولا سوختگی واشر سر‌سیلندر در اطراف مجاری آب و روغن رخ می دهد.اما اگر این سوختگی در بین دو سیلندر باشد، موجب می ‌شود تا کمپرس و هوای فشرده موتور از یک سیلندر که در آن انفجار رخ داده است، به سیلندر کناری که در حال مکش یا تخلیه دود است، وارد شود.این اتفاق باعث کاهش توان موتور و همچنین افزایش صدای کارکرد آن می شود.

خرابی واشر سر سیلندر کمپرس موتور

نشت کمپرس از سوپاپ ها

ردشدن کمپرس از ناحیه سوپاپ‌ها، اتفاقی است که کمتر رخ می‌دهد.چراکه معمولا تا خراب شدن سوپاپ ‌ها و بروز این عیب، عیوبی در سرسیلندر رخ می‌دهد که منجر به باز کردن آن و بازدید بقیه قسمت‌ها از جمله سوپاپ ‌ها می ‌شود.با آب بندی نبودن سوپاپ ها، در صورتی که سوپاپ ها نو باشند و یا به علت دوده و جرم گرفتن در تکیه گاه خود قرار نگیرند، کمپرس خارج می شود.

یکی دیگر از خرابی های قسمت سوپاپ که موجب نشت کمپرس می شود، شکستن فنر سوپاپ ها است.همچنین اگر فنر، قابلیت و حالت فنریت را از دست داده باشد و نتواند سوپاپ ها را به موقع باز و بسته کند، سوپاپ خراب می شود.

نشت کمپرس از بغل رینگ

کمپرس موتور وقتی از بغل رینگ به سمت محفظه کارتل نشت کند، منجر به افت توان خودرو خواهد شد.این عیب دلایل متفاوتی دارد که معمولا خارج شدن از سایز استاندارد یا شکستن رینگ، از بقیه شایع ‌تر است.رینگ از جنس نرم‌ تری نسبت به جداره سیلندر ساخته می‌ شود.چون عوض کردن و یا تغییر در دیواره سیلندر مشکل ‌تر و هزینه‌ بر است، اگر رینگ پیستون خراب شود، تعویض آن بسیار راحت ‌تر و کم ‌هزینه ‌تر خواهد بود.

نشت روغن از رینگ، معمولا موجب بروز روغن ‌سوزی نیز می ‌شود.چرا که وقتی رینگ نتواند آب‌ بندی مناسبی در دیواره سیلندر انجام دهد، نمی ‌تواند روغن چسبیده به دیواره سیلندر را نیز به خوبی جمع آوری کند.همچنین کمپرس و هوای گرم رد شده به سمت پایین و کارتل روغن نیز باعث آلودگی و بخار شدن روغن می ‌شود.

 

منبع : سایت Bitrun

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× شش = 30