اکتبر, 2020 بدون نظر آموزش

یکی از قطعات مهم خودرو پمپ بنزین است که وظیفه انتقال سوخت از باک به موتور را بر عهده دارد. به طور کلی پمپ بنزین ها به دو دسته مکانیکی و برقی تقسیم می شوند،پمپ بنزین های مکانیکی معمولا در خودروهای قدیمی که سوخت رسانی آنها به صورت کاربراتوری است کاربرد دارد و خودروهایی با سوخت رسانی انژکتوری از پمپ های برقی استفاده می شود.

محل نصب پمپ بنزین معمولاً داخل باک است البته در بعضی خودرو ها خارج از باک نصب می شود. حتی برخی خودرو ها دو پمپ سوخت دارند، یکی برای رساندن سوخت و دیگری برای تامین فشار مورد نیاز انژکتور ها مورد استفاده قرار می گیرد. قرار گرفتن پمپ سوخت در داخل باک دو مزیت دارد اول این که سبب می شود تا صدای کار کردن آن تا حد زیادی کاهش پیدا کند.مزیت دیگر آن به دلیل تماس مستقیم با بنزین، می تواند به خنک کردن این قطعه کمک نماید.

قطعات پمپ بنزین به شرح زیر است :

فیلتر سوخت، رگولاتور فشار، صفحه تکیه گاه پمپ، لوله برگشت سوخت، لوله خروجی سوخت، لوله برگشت سوخت از رگلاتور، سوکت اتصالی جریان برق پمپ، شلنگ لوله برگشت، شلنگ لوله خروجی، درجه داخل باک یا همان گیج سوخت و فنر.

پمپ سوختی که عملکرد مطلوبی داشته باشد، می تواند بنزین را با فشاری بین ۴ تا ۶ بار، به سمت موتور خودرو هدایت کند. اگر این فشار کمتر از این مقدار استاندارد باشد، در نتیجه بنزین به خوبی به محفظه احتراق نخواهد رسید و موتور خودرو به خوبی کار نخواهد کرد. امروزه به محض باز کردن سوئیچ خودرو صدای به کار افتادن پمپ سوخت را می توانید بشنوید.این عمل باعث می شود تا پمپ ، سوخت را برای روشن کردن خودرو به موتور ارسال ‌کند.

علائم نشان دهنده خرابی پمپ بنزین رنو

پمپ بنزین بد یا خراب نشانه هایی دارد که از طریق آن ها می توان فهمید که وقت بازبینی و یا تعویض آن فرا رسیده است.

  • مهم ترین عامل خرابی‌ پمپ سوخت خودرو رنو مربوط به سوختن آن است.که باعث داغ شدن پمپ بر اثر کاهش سطح بنزین درون باک می شود . کم بودن میزان بنزین باعث می شود پمپ برای انتقال آن به موتور انرژی زیاد صرف کند و با گرم شدن موتور پمپ احتمال سوختن آن نیز افزایش پیدا می‌کند. در صورت روی دادن این اتفاق چاره ای جز تعویض پمپ بنزین سوخته نیست.
  • یکی دیگر از نشان های خرابی پمپ بنزین سوختن فیوز پمپ است که به دلیل نرسیدن برق به پمپ عملکرد آن مختل می‌شود که این مشکل با تعویض فیوز سوخته حل می شود.
  • سوخت نامرغوب و تعویض دیر هنگام فیلتر سوخت می‌تواند منجر به سوختن پمپ بنزین شود. همچنین در صورتی که خودرو استارت می‌خورد اما موتور روشن نمی‌شود ممکن است نشان دهنده وجود مشکلی در پمپ سوخت خودرو باشد.

اگر دقت کنید پس از استارت زدن خودرو صدایی که ناشی از فعالیت پمپ سوخت می باشد به گوش می رسد. در صورتی که این صدا نمی آید بدان معناست که پمپ ایراد دارد.

خرابی پمپ بنزین رنو و عدم عملکرد درست آن می‌تواند منجر به ریپ زدن خودرو در زمان رانندگی در سرعت های ثابت شود. این امر نیز به سبب تأمین نشدن مقدار بنزین مورد نیاز برای احتراق رخ می دهد که در نهایت باعث می شود موتور خودرو نتواند سرعت ثابت را حفظ کند. گاهی اوقات به دلیل کاهش فشار بنزین چراغ چک خودرو روشن می شود که در این صورت نیاز است تا با مراجعه به مراکز خدمات پس از فروش رنو،خودروی شما توسط متخصصین مورد بررسی قرار گیرد. به علاوه در صورتی که موتور خودرو روشن می‌شود اما به سختی گاز خورده و دور موتور نیز به سختی بالا می‌رود باید پمپ سوخت خودرو را مورد بررسی قرار دهید.

محکم نبودن اتصال برقی باعث عدم عملکرد مناسب پمپ سوخت می شود که در این صورت با برطرف کردن ایراد پمپ شروع به کارکرد صحیح می‌کند. نیم سوز شدن پمپ باعث می شود در صدای پمپ نوسان ایجاد شده و به درستی کار نکند که در این صورت باید پمپ را با قطعه جدیدی جایگزین کرد.

در صورتی که بوی بنزین در داخل فضای خودرو محسوس شود نشان دهنده پارگی شلنگ‌های متصل به سر پمپ سوخت می باشد که باید به سرعت بررسی شود.

پمپ سوخت اصلی رنو

همانطور که می دانید پمپ سوخت خودرو از اهمیت بالایی برخوردار است . استفاده از نوع تقلبی و یا استفاده از قطعه‌ای که مورد تائید رنو نیست می‌تواند علاوه به آسیب جدی به خودرو شما باعث افزایش هزینه‌های بیشتر و حتی وارد آمدن خسارات غیر قابل جبران شود.

توصیه تیم فنی بازرگانی ویلامهر به شما این است که در صورت مشاهده هر کدام از علائم، نیازمند تعویض پمپ سوخت رنو خود شدید به نمایندگی‌های خدمات پس از فروش رنو، مراجعه کنید و همچنین برای تهیه ی قطعات مورد نیاز و با دفتر فروش تماس حاصل فرمایید .

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


سه × = 9