می, 2021 بدون نظر مطالب, آموزش

در این مقاله به معرفی قطعات برقی و سیم کشی رنو می پردازیم. صنعت خودروسازی تا به امروز توانسته خدمات بهینه ای به افراد در سراسر دنیا ارائه دهد. به کمک اتومبیل ها جابه جایی و حمل و نقل براحتی انجام می پذیرد. بنابراین نقش حیاتی خودرو ها در زندگی روزمره ما بر هیچکس پوشیده نیست. در همین راستا کمپانی های متعدد در این صنعت عظیم در حال فعالیت هستند و سالانه میلیون ها دستگاه اتومبیل وارد چرخه ی مصرف می شود.

لوگوی رنو

رنو از سری خودروهای پرطرفدار در سراسر دنیا می باشد. کمپانی فرانسوی Renault فعالیت گسترده ای در خصوص تولید و ساخت انواع اتومیبل دارد. یکی از پرطرفدارترین مدل های رنو در ایران رنو تندر 90 است. این خودرو به دلیل برخورداری از کیفیت و دوام بالا به عنوان یکی از پرفروش ترین های بازار خودرو شناخته می شود. در ادامه قطعات برقی و سیم کشی رنو اشاره داریم.

اهمیت  در دسترس بودن لوازم یدکی رنو

برای معرفی قطعات برقی و سیم کشی رنو ابتدا بهتر است اهمیت شناخت لوازم برقی و کاربرد آنها را بدانیم. هر سیستم یا دستگاهی در صورت استفاده ی درست عمر مفیدی دارد. خودرو ها نیز از این قاعده ی مستثنا نیستند و چه بسا در اثر یک اتفاق یا ضربه آسیبی به بدنه یا قطعات داخلی آن وارد می شود. که به ناچار باید نسبت به تعویض و یا تعمیر آن قطعه اقدام نماییم. دسترسی به لوازم یدکی اصلی خودرو یکی از دغدغه های صاحبان اتومبیل است.

بدیهی است که حین استفاده از ماشین ها ممکن است قطعات و لوازم اتومبیل دچار استهلاک و خرابی شوند. در این صورت نمیتوان که کل ماشین را دور انداخت و یک جدید آن را جایگزین کرد. بنابراین خودروسازهای داخلی و خارجی همواره لوازم یدکی مورد نیاز هر اتومبیل را در تیراژهای بالا تولید و در بازار مصرف در اختیار مصرف کننده قرار می دهند.

بررسی قطعات برقی رنو

پیشرفت تکنولوژی به طور چشمگیری در صنایع مختلف از جمله صنعت خودروسازی تاثیر مستقیمی داشته است. امروزه اتومبیل ها از جمله رنو دارای قطعات الکتریکی بی شماری هستند که با برق کار می کنند. برخلاف گذشته که قطعات به طور عمده سخت افزاری و نرم افزاری بودند. در حال حاضر خودروها به قطعات کامپیوتری مجهز هستند. بنابراین در صورت برو هر نوع مشکل و اختلال در عملکرد این قطعات و در نهایت ایراد در سیستم برق خودرو، دیگر قادر به روشن کردن ماشین خود نخواهید بود. اما این قطعات برقی شامل چه چیزایی می شوند. در ادامه به قطعات برقی و سیم کشی رنو اشاره داریم.

  • تولیدکننده برق

دینام

وظیفه ی تولید برق در خودروهای قدیمی به عهده ی دینام، و در خودروهای جدید آلترناتور است. عملکرد این دو قطعه کاملا در خودروها یکی است و در واقع برق لازم برای سایر قطعات برقی خودرو را تامین می کنند. نحوه ی عملکرد این قطعه در خورد به این صورت است که نیروی مکانیکی حاصل از گردش موتور را توسط یک تسمه دریافت و آن را طی فرایندی تبدیل به برق 12 ولت می کند، و آن را به ذخیره کننده ی برق تحویل می دهد. به نوعی میتوان گفت هدف دینام و یا آلترناتور اینست که باتری را در زمان روشن بودن خودرو شارژ می کند.

  • ذخیره‌کننده برق

باتری ماشین

وظیفه ی دخیره سازی برق خودرو به عهده ی باتری است. زمانیکه موتور خاموش است، برق مورد نیاز ماشین توسط باتری تامین می شود. به این معنی که باتری برق ذخیره شده در زمان روشن بودن خودرو را هنگامی که خودرو خاموش باشد، و راننده یا سرنشین از بالابر، فلاشر، برف پاک کن، چراغ ها، استارت استفاده کند برق مورد نیاز این قطعات را فراهم میکند.

  • توزیع‌کننده برق

قطعات برقی و سیم کشی رنو

برای بررسی قطعات برقی و سیم کشی رنو باید گفت که توزیع کننده ی برق یا همان سیم کشی خودرو رساندن برق از تولید کننده یا ذخیره کننده، به مصرف کننده را به عهده دارد. در واقع برق تولید شده توسط دینام یا ذخیره شده در باتری توسط سیم کشی خودرو منتقل می شود. به دلیل داغ شدن موتور و حرارت بالا لازم است که این سیم ها داری روکش مناسب باشند. همچنین به منظور جلوگیری از بی نظمی همچنین دسترسی راحتتر به سیستم برقی خودرو، کمپانی های تولید کننده سیم ها را به طور دسته ای داخل یک محافظ مناسب تعبیه می کنند.

  • کنترل‌کننده برق

از دیگر قطعات برقی و سیم کشی رنو میتوان به کنترل کننده های برق اشاره داشت. وظیفه ی این قطعات در سیستم برقی خودرو این است که سرنشینان و راننده از فعال و یا غیر فعال بودن قطعات مصرف کننده، سرعت و شدن مصرف را کنترل کنند. کنترل کننده ها دکمه ها و کلید هایی هستند که در سر راه توزیع کننده ی برق قرار گرفته اند. به طور مثال کلید فن خودرو، کنترل کننده ای است که به کمک آن میتوان شدت مصرف برق را کنترل نمود.

  • مصرف‌کننده برق

گروه بعدی از قطعات برقی که به عنوان مصرف کننده ی برق شناخته می شوند، همانطور که از اسمشان پیداست برق تولید شده و یا ذخیره شده را مصرف می کنند. این قطعات شامل فن، کولر، استارت، شیشه ها، چراغ ها، رادیو می باشد.

بنابراین قطعات برقی رنو شامل این 5 گروه می شوند. ممکن است هریک از این قطعات دچار خرابی شوند، و به ناچار باید نسبت به تعویض آنها اقدام نمایید. اما باید دانست که قبل از تعویض قطعه باید تشخیص خرابی آن توسط متخصص و تعمیرکار مشخص شود. سپس میتوانید با خرید لوازم یدکی و قطعات برقی جایگزین مشکل پیش آمده را حل کنید.

عیب یابی برقی خودرو

با آنچه که تاکنون گفته شد به این نتیجه می رسیم که سیستم برقی خودرو از جمله مهمترین قسمت های یک اتومبیل به شمار می آید. چرا که اختلال در این سیستم عملا موجب خاموش شدن خودرو می شود. به طور عمده خرابی های مربوط به سیستم برقی خودرو، با مواردی همچون خاموش شدن ناگهانی مورتور، اختلال در جرقه زنی، روشن نشدن چراغ سقفی یا سیستم صوتی، روشن شدن چراغ هشدار خودرو، افت ولتاژ در زمان آمپر کشیدن باتری بروز می کند. بنابراین در صورت مشاهده ی هریک از این موارد بهتر است به نزدیک ترین مرکز سرویس خودرو مراجعه نمایید.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


1 × = پنج