نوامبر, 2020 بدون نظر آموزش

نکات ضروری خودرو در فصل سرما

فصل پاییز و سرما فرا رسیده است. همان طور که در این فصل باید به فکر محافظت از بدن خود در برابر سرما باشید، خودروی شما نیز به مراقبت‌های خاصی در فصول سرد سال احتیاج دارد. در این مقاله به نکات ضروری نگهداری از خودرو در فصل سرما پرداخته‌ایم. با مطالعه این نکات از مشکلات ایمنی و فنی ناشی از سرما اجتناب کنید.

  • کنترل روغن موتور

یکی از عواملی که با سلامتی موتور رابطه مستقیمی دارد، استفاده از روغن موتور مرغوب و متناسب با آن است. توجه داشته باشید که روغن موتور خودرو باید با هر فصل عوض شود. روغن موتور برای خودرو مثل خون در رگ‌های بدن است. برای شناخت بیشتر روغن موتور خودرو باید به دو شاخصی که روی آن ثبت می شود دقت کنید:

1) عدد گرانروی و ویکوزیته

این عدد به میزان غلظت روغن موتور مرتبط است. این عدد به ترتیب غلظت این طور نمایش داده می شود: ۱۰ – ۲۰ – ۳۰ – ۴۰ -۵۰ و … . غلظت‌های بالا مثل 50 – 20 برای فصل گرما مناسب‌تر هستند و به شدت توصیه می‌شود در فصل سرما از روغن موتوری با غلظت کمتر استفاده کنید یعنی غلظتی بین ۱۰ تا ۴۰.

2) شاخص کیفی

این شاخصه به میزان کیفیت روغن اشاره دارد و با حروفی مثل SN، SL، SM و … مشخص می شود. این شاخصه‌ها بسته به فناوری موتور خودرو توصیه می‌شوند.

اکثر سازنده‌های خودرو در دفترچه خودرو به روغن موتور مناسب برای موتور همان ماشین اشاره کرده‌اند، بهترین تصمیم این است که دقیقا از روغن موتوری که سازنده پیشنهاد کرده استفاده کنید.

در فصل سرما موتور خودروی خاموش شروع به سرد شدن می‌کند و تا گرم شدن کامل عملکرد مناسبی ارائه نمی‌دهد. در همین راستا اکثر مردم قبل از حرکت خودرو را به حالت روشن نگه می‌دارند تا به اصلاح در جا کار کند. این روش علاوه بر ایجاد آلودگی و اتلاف سوخت به گرم شدن مناسب و هماهنگ خودرو نمی‌انجامد. اکثر خودروهای مدرن نیاز چندانی به گرم شدن موتور ندارند ولی ما پیشنهاد می‌کنیم برای گرم شدن خودرو به اندازه کافی، به آرامی در مسیر مورد نظر شروع به حرکت کنید تا علاوه بر گرم شدن موتور و صرفه جویی در مصرف سوخت، دمای قسمت‌های مختلف خودرو میزان شود و همینطور گیربکس نیز به عملکرد مطلوب دست یابد.

  • مراقبت از باتری خودرو

یکی از اولین قسمت‌‌های خودرو که با کاهش دما دچار مشکل می‌شود باتری خودرو است. باتری‌های ماشین بین 3 تا 4 سال عمر مفید دارند و در صورت نیاز باید به تعویض آن اقدام کنید. ولی در هر حال رعایت چند نکته برای سلامت باتری خودرو بسیار مهم است.

باتری‌ها در فصل سرما توان زیادی صرف استارت زدن ماشین می‌کنند که گاهی ممکن است به خوابیدن و ناتوانی آن‌ها بیانجامد. بنابراین مهم است که قبل از اینکه خودرو را در فضای سرد نگه دارید، از شارژ بودن باتری اطمینان حاصل کنید.

به عنوان مثال اگر قرار است خودروی شما برای 24 ساعت در سرما بماند آن را روشن کنید و به موتور اجازه دهید که 15 تا 20 دقیقه کار کند و تا باتری به طور کامل شارژ شود. در صورت رعایت نکردن نکات نگهداری از باتری باعث خالی شدن و مرگ آن می‌شوید و هزینه و دردسر زیادی به شما تحمیل می‌شود.

  • توجه به ترمزها و سیستم پایداری خودرو

از مهم‌ترین اتفاقی که در سرما برای خودروها پیش می‌آید لغزش و عدم کنترل خودرو است. توصیه می‌کنیم ترمزهای خودرو، پدال‌های ترمز و سیستم‌های پایداری را آن بررسی کنید و از سلامت آن مطئن شوید. در غیر این صورت ممکن است حوادث ناگواری برای شما و سرنشینان خودرو پیش بیاید. فراموش نکنید در مسیرهای برفی زنجیر چرخ می‌تواند سواری شما را امن و راحت کند.

  • توجه به فشار باد لاستیک ها

لاستیک‌های خودرو نقش مهمی در کنترل خودرو دارند. به علاوه با تغییر فصل فشار باد لاستیک‌ها تغییر می‌کند. پیشنهاد می کنیم مرتب وضعیت فشار لاستیک‌ها بررسی و فشار آن را تنظیم کنید. توجه داشته باشید که لاستیک‌های کم باد در حین رانندگی بسیار خطر آفرین هستند و کنترل خودرو را دچار مشکل می‌کنند. به علاوه مصرف سوخت خودرو را نیز بالا می‌برند. مراقبت مرتب از سلامت لاستیک‌ها و فشار باد آن‌ها پیش از سفر حوادث و مشکلات زیادی را از سر راه شما بر می‌دارد.

  • استفاده از ضد یخ

از ساده‌ترین موضوعاتی که هنگام شروع سرما باید به آن توجه شود، استفاده از ضد یخ است. ضد یخ جلوی یخ زدگی مایع درون رادیاتور را می‌گیرد و برای حفظ کارآمدی آن ضروری است هر دوسال مایع درون رادیاتور را به کلی تعویض کنید.

نسبت ترکیب ضد یخ با آب رادیاتور (ترجیحا آب مقطر و فاقد املاح) روی بدنه قوطی ضد یخ با توجه به دمای هوا درج شده است، اما به‌طور کلی برای آب و هوای ایران معمولا ترکیب ٢٥ تا ٥٠‌ درصد ضد یخ با آب رادیاتور کافی خواهد بود.

  • بررسی سطح مایعات موتور

در فصل پاییز با شروع سرما مایعات درون موتور فشرده‌تر می‌شوند که باعث می‌شود در عملکرد موتور مشکلی ایجاد کنند. پیشنهاد می‌کنیم قبل از مسافرت و رانندگیی روزانه سطح مایعات خودرو مثل روغن، ضد یخ، روغن هیدرولیک، روغن ترمز و روغن جعبه دنده را بررسی کنید و در صورت نیاز آن را جایگزین کرده یا به میزان مورد نظر برسانید. همچنین بهتر است بعد از تنظیم مایعات موتور، ماشین را به مدت 10 دقیقه در حالت روشن نگه دارید تا روغن بصورت مناسب در خودرو گردش پیدا کند.

  • بررسی وضعیت برف‌پاکن‌ها

برف‌پاکن‌های خودرو اگرچه وظیفه ساده‌ای انجام می‌دهند ولی در صورت خرابی مشکل بزرگی حین رانندگی محسوب می‌شوند و معمولا مانع حرکت راننده خواهند شد. برف پاک‌کن‌ها وظیفه دارند که برف، گرد و ذرات ریز را از روی شیشه جلو پاک کنند و بهتر است هر  6 ماه نسبت به بررسی و در صورت نیاز تعویض آنها اقدام کنید. میزان محلول شیشه‌شوی را نیز مرتب چک کنید تا با برف پاکن خشک مواجه نشوید چرا که به سطح شیشه آسیب می‌رساند.

  • معاینه فنی خودرو

با اینکه نکات بالا کاملا قابل انجام هستند و تاثیر بسزایی در سلامت و نگهداری ماشین دارند، توصیه می‌شود از معاینه فنی خودرو غافل نشوید. اغلب مشکلات پیش روی ماشین به سادگی قابل تشخیص نیستند و رسیدگی نکردن به آن‌ها مشکلات و هزینه مضاعفی به دوش شما خواهند گذاشت.

یک مکانیک خبره شما را از وضع سیستم‌ها و قطعات مختلف خودرو از قبیل رادیاتور، ترمز و غیره با خبر کرده و در همین حین به شما اطمینان می‌دهد که مایعات مختلف آن ازجمله ضد یخ، روغن ترمز، روغن موتور و… در سطح مناسبی است.

کلام آخر

رعایت نکردن نکات مربوط به نگهداری خودرو در فصل سرما مشکلات متعددی را برای شما و سرنشینان ماشین ایجاد می‌کند. نکات ذکر شده در سطحی هستند که بتوانید به نوبه خود مشکلات و هزینه های احتمالی را دور بزنید. امیدواریم این نکات در حفظ سلامتی خودروی شما مناسب عمل کنند.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


1 × = نُه